Ulykkesforsikring ved trafikkskade – meldeplikt og foreldelse 

Blir kravet ditt avvist på grunn av for sen melding til forsikringsselskapet? Her er det du trenger å vite om meldeplikt og foreldelse ved ulykkesforsikring etter trafikkskade. 

Mange forsikringer du kanskje ikke vet om 

I de fleste erstatningsoppgjør etter trafikkskade skal det utbetales erstatning under flere ulike ulykkesforsikringer. Vi nordmenn er gjennomforsikret – i tillegg til private forsikringer har mange forsikring via: 

  • Arbeidsgiver 
  • Organisasjoner 
  • Ektefelle/samboer 
  • Betalingskort 
  • Kollektive ordninger 

Det kan være vanskelig å finne fram til alle aktuelle forsikringer rett etter en ulykke, når fokuset naturlig nok er på rehabilitering og å komme seg gjennom hverdagen. Mange oppdager først etter flere år at de har rett på erstatning fra forsikringer de ikke visste om. 

Når forsikringsselskapet påberoper seg meldefrist 

Forsikringsselskapene kan avvise krav som meldes for sent med henvisning til ettårsfristen i forsikringsavtalelovens § 8-5. Denne sier at man mister retten til erstatning hvis kravet ikke meldes innen ett år etter at man ble klar over at skaden ville bli varig. 
Dette er særlig problematisk ved: 

  • Kollektive forsikringsordninger 
  • Forsikringer via arbeidsgiver 
  • Forsikringer knyttet til betalingskort 
  • Forsikringer som dekker husstandsmedlemmer 

Viktig seier for skadelidte 

På initiativ fra Advokatfirmaet Ness Lundin ble forsikringsavtaleloven endret i 1997. Endringen pålegger forsikringsselskapene å sende et varsel før de kan påberope seg foreldelse. Dette gir skadelidte 6 måneder på å følge opp kravet. 

Norges Forsikringsforbund har også tatt et klart standpunkt: De anbefaler at selskapene ser bort fra ettårsfristen når skadelidte ikke kjente til forsikringen. Dette gjelder særlig ved: 

  • Kollektive dekninger 
  • Tilfeller der verken selskap eller forsikringstaker har oversikt over sikrede 
  • Saker der melding er sendt til ett selskap, men det senere dukker opp krav under andre forsikringer 

Ikke godta avslag uten videre 

Dessverre ser vi at enkelte saksbehandlere i forsikringsselskapene ikke kjenner til disse retningslinjene. Mange kan derfor gå glipp av betydelige erstatningsbeløp ved å godta avslag på grunn av oversittet meldefrist. 

Vårt råd er: 

  1. Ikke godta avslag uten å få saken vurdert av en advokat 
  2. Vær bevisst på Forsikringsforbundets anbefalinger 
  3. Kontakt oss for en uforpliktende vurdering hvis du har fått avslag